CoreMedia Experience Platform bakgrundssuddighet
CoreMedia Experience Platform Digital Experience Platforms (DXP) logotyp
CoreMedia Experience Platform
Förbättra upplevelsen. Öka effekten.
Inga recensioner än
Varför Findstack är gratis?
Findstack är gratis för användare eftersom leverantörer betalar oss när de får webbtrafik och försäljningsmöjligheter. Findstack Kataloger listar alla leverantörer – inte bara de som betalar oss, så att du kan fatta ett så välgrundat köpbeslut som möjligt.
Reklaminformation: Findstack erbjuder objektiva, redaktionellt oberoende jämförelser för att hjälpa dig hitta den bästa programvaran. Vissa länkar på den här sidan är affiliate-länkar – vi kan få provision när du besöker en leverantör via våra länkar, utan extra kostnad för dig. Affiliate-relationer påverkar aldrig våra betyg, rankningar eller recensioner. Policy för offentliggörande | Metodik

CoreMedia Experience Platform Omdömen — Prissättning, funktioner och den ärliga synen

CoreMedia Experience Platform Översikt
Vad är CoreMedia Experience Platform?

CoreMedia är en kompositerbar digital upplevelseplattform (DXP) utformad för företag som hanterar komplexa digitala innehållsekosystem och levererar personliga, omnikanaliga upplevelser i stor skala. I hjärtat av plattformen finns ett hybrid headless Content Management System (CMS) som kombinerar strukturerad innehållsleverans med kraftfulla kontextuella redaktionella verktyg, vilket gör det möjligt för organisationer att balansera flexibilitet för utvecklare med produktivitet och styrning för innehållsteam.

CoreMedia Experience Platform stöder ett brett utbud av digitala kontaktpunkter, inklusive webbplatser, portaler, mobilapplikationer, chatbotar, meddelandetjänster och mänskligt assisterad interaktion via video eller telefon. Detta gör det möjligt för organisationer att erbjuda konsekventa, varumärkessäkra upplevelser över olika kanaler samtidigt som innehållet anpassas till olika målgrupper, regioner och användningsområden från en enda plattform.

En central funktion i plattformen är CoreMedia AI KIO, den AI-drivna redaktionella assistenten som är speciellt byggd för professionell innehållshantering. KIO är djupt integrerad i redaktionella arbetsflöden och stöder innehållsteam genom hela innehållslivscykeln – från förberedelse och optimering till kvalitetssäkring och migrering.

CoreMedia AI KIO hjälper organisationer:
- Minska manuell redaktionell insats genom AI-assisterad innehållsbearbetning.
- Förbättra innehållets kvalitet, struktur och tillgänglighet.
- Snabbare migrering och återanvändning av innehåll över olika kanaler.
- Bibehåll fullt redaktionellt ansvar genom en AI-strategi där människan är i fokus.

Detta gör CoreMedia särskilt väl lämpat för företag, offentliga organisationer och reglerade miljöer där kontroll, transparens och ansvarsskyldighet är avgörande.

CoreMedia är utformat för att stödja federerade organisationer, stora redaktionella team och komplexa styrningsmodeller. Dess API-första, komponerbara arkitektur integreras sömlöst i befintliga teknikstackar, vilket gör det möjligt för organisationer att utveckla sina digitala ekosystem utan leverantörslåsning.

Nyckelfunktioner inkluderar:
- Hybrid headless CMS för strukturerat och ostrukturerat innehåll.
- Centraliserad innehållsstyrning med flexibla redaktionella arbetsflöden.
- Personalisering på användarnivå driven av realtidsdata.
- Global innehållsleverans med lokalisering och varumärkeskonsekvens.

Alla funktioner hanteras via ett enda, användarvänligt gränssnitt, vilket minskar den operativa komplexiteten samtidigt som det stöder skalbar digital kommunikation.

Som ett europeiskt CMS byggt för organisationer som behöver kontroll över sina data, håller CoreMedia beslut om innehåll och infrastruktur i kundens händer. Flexibla distributionsmodeller, inklusive lokalt, privat moln och publikt moln, låter organisationer behålla digital suveränitet över var innehåll finns och vem som kan komma åt det, och uppfylla sina egna säkerhets-, lagrings- och efterlevnadskrav snarare än att anpassa sig till en leverantörs standardinställningar. Den kombinationen har gjort CoreMedia till ett betrott CMS för företag som Henkel, Emerson, Enterprise Ireland, Deutsche Telekom, den tyska förbundsdagen och IKB Deutsche Industriebank som verkar i krävande, reglerade miljöer.

Genom att kombinera en komponerbar DXP, ett hybrid headless CMS och AI-assisterade redaktionella arbetsflöden hjälper CoreMedia organisationer att skapa bättre digitala upplevelser – effektivt, ansvarsfullt och i stor skala.

Företag CoreMedia GmbH
År grundades 1996
Företagsstorlek 201-500 anställda
Huvudkontoret Hamburg, Tyskland
Sociala medier
CoreMedia Experience Platform Kategorier på Findstack
Crevio Logotyp för e-handelsplattformar
Crevio
Sponsrade
5.0
(1)
Gratis plan tillgänglig
Crevio är en AI-driven plattform som driver din verksamhet medan du sover. Beskriv vad du vill se... Läs mer om Crevio
Ställ frågor om CoreMedia Experience Platform
Vilken CoreMedia Experience Platform är bäst för?
Hur står sig CoreMedia Experience Platform i jämförelse med Bloomreach Commerce Experience Cloud?
Vilka är för- och nackdelarna med CoreMedia Experience Platform?
CoreMedia Experience Platform Produktinformation
Capabilities
AI
API
Segmentet
Mid Market
Företag
Användarvänlighet
Mellanliggande
Advanced Open water
konfiguration Moln / SaaS / Web-baserat, lokalt Linux, lokalt Windows
Support 24/7 (liverepresentant), chatt, e-post/hjälp, vanliga frågor/forum, kunskapsbas, telefonsupport
Utbildning Dokumentation, personligen, live online, videor, webbseminarier
Språk engelska, franska, tyska, portugisiska, spanska
CoreMedia Experience Platform För-och nackdelar
Fördelar
  • Unified DXP som kombinerar innehåll, marknadsföring och kontaktcenterfunktioner
  • Hybrid Headless CMS erbjuder flexibilitet för innehållsleverans
  • Starka personaliseringsfunktioner för skräddarsydda kundupplevelser
  • Komponerbar arkitektur som möjliggör integration med de bästa lösningarna
  • Omnikanalstöd som säkerställer enhetliga upplevelser över alla kontaktpunkter
Nackdelar
  • Potentiell komplexitet i implementering och hantering som kräver specialiserad expertis
  • Kostnadsöverväganden, särskilt för mindre företag
CoreMedia Experience Platform Funktioner
A / B-test
Analytics och rapportering
API-åtkomst
Kampanjhantering
Cloud Hosting
Innehållshantering
Kunddataplattform
Kartläggning av kundresa
Helpdesk
Anpassningsbara mallar
Digital Asset Management
E-handelsintegration
CoreMedia Experience Platform Media
Miniatyrvideo för CoreMedia Experience Platform
CoreMedia Experience Platform 0
CoreMedia Experience Platform 1
CoreMedia Experience Platform 2
CoreMedia Experience Platform 3
CoreMedia Experience Platform 4
CoreMedia Experience Platform 5
CoreMedia Experience Platform 6
CoreMedia Experience Platform 7
CoreMedia Experience Platform 8
CoreMedia Experience Platform 9
CoreMedia Experience Platform 10
CoreMedia Experience Platform 11
CoreMedia Experience Platform 12
CoreMedia Experience Platform 13
Skärmdumpar av CoreMedia Experience Platform
Skärmdump 1 av CoreMedia Experience Platform
Skärmdump 2 av CoreMedia Experience Platform
Skärmdump 3 av CoreMedia Experience Platform
Skärmdump 4 av CoreMedia Experience Platform
Skärmdump 5 av CoreMedia Experience Platform
Skärmdump 6 av CoreMedia Experience Platform
Skärmdump 7 av CoreMedia Experience Platform
Skärmdump 8 av CoreMedia Experience Platform
Skärmdump 9 av CoreMedia Experience Platform
Skärmdump 10 av CoreMedia Experience Platform
Skärmdump 11 av CoreMedia Experience Platform
Skärmdump 12 av CoreMedia Experience Platform
Skärmdump 13 av CoreMedia Experience Platform
Skärmdump 14 av CoreMedia Experience Platform
Ansvarsfriskrivning
Vår forskning är sammanställd från olika auktoritativa källor och avsedd att ge allmänna råd. Vi garanterar inte att våra förslag kommer att fungera bäst för varje användningsfall, så överväg dina unika behov när du väljer produkter och tjänster. Dela gärna din återkoppling.
Senast uppdaterad: oktober 16, 2026

Tyvärr, inga recensioner finns tillgängliga för denna produkt ännu.

Bli den första att recensera CoreMedia Experience Platform !

Skriva en recension